Szybki kontakt

Firma Sprzątająca "Promyk"
43-100 Tychy
ul. Żaków 11
tel.: 48 (32) 328-20-97

Aktualnosci

Jak uniknąć jesiennego przeziębienia?

Nadeszły chłodne, jesienne dni i coraz częściej dopada nas przeziębienie. Tork - producent rozwiązań związanych z higieną i utrzymaniem czystości, przedstawia sposoby na uniknięcie jesiennych infekcji.

W szczytowych okresach przeziębienia i grypy kluczową rolę w unikaniu choroby odgrywa odpowiednia higiena rąk. Dlatego tak ważne jest, żeby myć je bardzo dokładnie, w letniej wodzie, przez co najmniej przez 20 sekund, nie zapominając o kciukach i nadgarstkach. Ważne jest także, aby za każdym razem wycierać je do sucha, ponieważ wilgotne ręce roznoszą znacznie więcej bakterii i wirusów. W większości miejsc użytku publicznego dostępne są już papierowe ręczniki, zamiast ich frotowych odpowiedników lub suszarek, co także zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii.

Istnieje ponad 200 rodzajów wirusów wywołujących przeziębienie i grypę. Rozprzestrzeniają się one podczas kaszlu, kichania i kontaktu z zainfekowanymi ludźmi lub przedmiotami. Każde kichnięcie składa się z blisko 40 tysięcy kropelek i przemieszcza się z prędkością do 160km/h. Bardzo ważne jest, aby nie kichać w ręce – jeżeli akurat nie mamy przy sobie chusteczki, najlepiej jest kichać w zgięte ramię. Co ciekawe, prawie każdy człowiek zamyka oczy podczas kichania. Należy także pamiętać, aby trzymać ręce z dala od twarzy. Obszary takie, jak oczy, nos czy usta są łatwymi ścieżkami, którymi wirusy dostają się do organizmu.

Aby wyeliminować rozprzestrzenianie się zarazków, należy zadbać o odpowiednią higienę zarówno w miejscach publicznych, jak i w mieszkaniach. Ważne jest dokładne mycie rąk po wejściu do domu, po skorzystaniu z toalety oraz przed przygotowaniem jedzenia. Wirusy na takich powierzchniach, jak klamki, klawiatura czy przełączniki, mogą przetrwać nawet do 72 godzin.

Badania przeprowadzone przez Tork dowodzą, że około 85% Polaków jest świadome możliwości wystąpienia choroby ze względu na niski poziom higieny osobistej. 45% uważa, iż lepsze standardy publicznych toalet przyczyniłyby się do poprawy zdrowia w Polsce. A nie mniej niż 61% Polaków zaprzestało w ostatnim czasie korzystania z publicznych toalet, ponieważ wydawały im się one nieodpowiednio czyste.